Незалежно від віку, статі та професії — у житті кожної людини трапляється момент, коли вона замислюється про самореалізацію. На початковому етапі професійної самореалізації, особливо коли ми починаємо отримувати за це фінансову винагороду — хочеться, щоб діяльність, в яку ми інвестуємо свій час, потенціал та ресурс, розкривала наші найкращі здібності та гідно оплачувалася. Іноді нелегко обрати напрямок і яким чином у ньому розвиватися.

У цій статті CEO Happy Project спробує допомогти читачам your planner віднайти усвідомлений підхід до теми самореалізації. Happy project — це компанія, яка займається просвітницькою та трансформаційною діяльністю у сфері саморозвитку, ментального благополуччя та науки про щастя. Засновниця happy project є клінічною психологинею та сертифікованою коучинею. Катерина Заховайко дасть відповіді на питання:

  • Чи тотожні поняття “самореалізація” та “професійна самореалізація”?
  • Чому ми блокуємося на шляху самореалізації?
  • Тож, як правильно планувати?

Щоб працювати з певним запитом, важливо розуміти, що він значить саме для вас: якщо ми не розуміємо суть задачі — її досить складно правильно вирішити. Отож радимо виділити годинку свого часу щоб порефлексувати та записати в блокнот або планер your planner важливі інсайти 💫

Як правильно планувати

Що таке “Самореалізація?” в кар’єрі та особистому житті?

На мою думку, самореалізація – це процес розкриття та залучення власного потенціалу: це прояв наших здібностей, компетенцій, талантів, розвиток їх до максимального рівня та залучення їх саме в тій ніші, яка вам здається найважливішою та найцікавішою. Тобто, самореалізація – це своєрідне комбо нашої автентичності та того, як ми за допомогою неї можемо зробити цей світ кращим.

Чи тотожні поняття “самореалізація” та “професійна самореалізація”? З одного боку, професія – це часто очевидний і найлегший спосіб самореалізуватися, адже на роботі є постійний розвиток і достатньо зосередженого часу, щоб проявлятися та застосовувати наші здібності. Крім того, робота дає матеріальну винагороду, що, з одного боку, додає мотивації, а з іншого — дає можливість не шукати її в іншому місці. Проте професійна реалізація не єдиний шлях власного розвитку. Можна реалізуватися через хобі, родину, спільноту. Важливо, щоб ваш шлях саморозвитку був вам приємним, надихаючим, комфортним та допомагав розкривати вашу автентичність найкращим чином.

Чому ми блокуємося на шляху самореалізації?

Самореалізація для людини є надзвичайно важливою. Чимало психологів, зокрема Абрагам Маслоу, стверджували, що вона є однією з базових потреб, щоб зробити своє життя наповненим та щасливим. Чому ж ми тоді не займаємося цією задачею усвідомлено? Давайте розберемося, що нас блокує та як з цим працювати.

  1. Ми не присвячуємо цьому якісний час.
    Ми можемо міркувати про самореалізацію “на фоні”, але не рефлексуємо щодо неї цілеспрямовано, не покладаємо цілі, не будуємо плани, як ми зазвичай робимо з іншим задачами. Відповідно, відсутність стратегії та плану самореалізації теж не дає нам просуватися. Нам здається, що якщо ми думаємо про щось, то ми рухаємося в цьому напрямку, але здебільшого наші думки лишаються лише думками, якщо ми не перетворюємо їх в конкретні цілі, а далі – в дії.
  2. Відсутність розуміння себе.
    Якщо ми не знаємо свої цінності, інтереси, вподобання, супер-сили, здібності, принципи, ми не можемо їх залучити. І тоді, замість того, щоб будувати свою самореалізацію навколо своєї автентичності, ми експериментуємо з різними сферами в надії, що скоро трапиться той самий магічний момент, коли ми зрозуміємо, що це і є те русло, в якому ми бажаємо рухатися. На жаль, такий підхід часто не працює, адже сфер та діяльностей багато і можна витратити чималу частину життя на такі експерименти. Якщо ж відштовхуватися від себе, то можна, як мінімум, сильно звузити своє поле для експериментів і йти вже в ті ніші, які відгукуються нашому серцю.
  3. Страхи, лімітуючі переконання, самообмеження паралізують нас навіть тоді, коли нас не влаштовує нинішня ситуація. Через них ми не можемо піти зі сфери, яка вже давно для нас не актуальна чи спробувати втілити в життя омріяну ідею. Проте, варто памʼятати, що ці, на перший погляд, неприємні явища, це спосіб нашої психіки вберегти себе від того, що їй здається загрозливим. Тому, замість того, щоб злитися на себе, варто стати собі опорою, почути себе та раціонально проаналізувати, наскільки потенційні зміни дійсно є для вас загрозливими.
  4. Ще однією з причин, чому ми не рухаємося в напрямку самореалізації, є потенційний конфлікт обраного шляху самореалізації з іншими сферами життя. Коли нам здається, що наша самореалізація вимагає істотних жертв, наприклад, у сфері сімʼї, здоровʼя чи задоволення від життя, звісно, ми починаємо її відкладати. Насправді, для нас це хороший маркер, що, можливо, варто відкоригувати нашу стратегію, враховуючи й інші важливі для нас аспекти життя, адже самореалізація – це не лише про пункт призначення, а й про саму дистанцію.

Тож, як правильно планувати?

Усвідомлений підхід до самореалізації передбачає, що ми розуміємо, куди ми рухаємося, чому і для чого та свідомо обираємо шляхи, якими ми йдемо до мети. При цьому, надзвичайно важливо, щоб і кінцева мета, і весь шлях був автентичним. Яким же ж чином ми можемо запланувати самореалізацію усвідомлено? Ми поділимося алгоритмом за яким ми працюємо з учасниками на нашому курсі-практикумі “Шлях: зроби перші кроки до самореалізації”.

Крок 0. Вивчення власної автентичності та робота з самообмеженнями.
Ще до того, як ми почнемо визначати власне покликання, будувати стратегію та ставити цілі, варто присвятити час вивченню власної автентичності та роботі з самообмеженнями, адже це ті аспекти, без яких усвідомлено рухатися далі дуже важко.

Крок 1. Визначення власного покликання та життєвої місії.
Коли в нас є розуміння нашого справжнього “Я”: наших цінностей, особистості, супер-сил, принципів, вподобань тощо, ми можемо визначити власне покликання та життєву місію – тобто глобальну мету, якій ми хочемо присвятити своє життя.

Крок 2. Довгострокова стратегія.
Після того, як ми визначили наш глобальний вектор, можна намітити свою довгострокову стратегію. Для цього варто порефлексувати, яким ви бачите своє життя та просування до своєї життєвої місії через 20, 15, 10 та 5 років. Варто виділити чіткі критерії того, що має бути на кожному з вказаних проміжних етапів.

Крок 3. Цілепокладання.
Ваша візія майбутнього та визначені критерії тепер можуть допомогти вам поставити собі цілі, яких ви прагнете досягнути через 20, 15, 10 та 5 років. І, відповідно, поставити цілі на наступний рік. Під час цілепокладання надзвичайно важливо аналізувати, як шлях досягнення конкретної цілі вплине на інші сфери життя та чи буде він для вас ресурсним.

Крок 4. Планування та ретроспектива прогресу.
Якщо ваші цілі не перетворити в конкретні кроки, зокрема щоденні, то, є ймовірність, що цілі так і лишаться цілями. Тому, необхідно розпланувати досягнення цілей протягом року та поміркувати, які щоденні дії вам треба виконувати. Важливо, постійно відслідковувати прогрес та рефлексувати, що працює, а що ні. Тут у нагоді можуть стати трекери звичок та планер your planner. Обирайте інструменти, які вам до вподоби.

Насправді, для того, щоб займатися самореалізацією усвідомлено, варто йти в цей шлях підготовленими. Звісно, ніхто з нас не знає, що його чекатиме попереду – проте, розуміння себе та своєї стратегії може слугувати нам надійною опорою, яка підтримуватиме нас на крутих поворотах.

 

Авторка: Катерина Заховайко, засновниця Happy project, клінічна психологиня, сертифікована коучиня